Konsultacja pracownika socjalnego

Spotkanie z pracownikiem socjalnym pozwoli doraźnie rozwiązać problemy natury socjalnej, mieszkaniowej, pobudzić do aktywności społecznej i zawodowej . Pomoże nawiązać kontakt z odpowiednimi instytucjami oraz innymi organizacjami pomagającymi.

Do zadań pracownika socjalnego należy:
• dokonywanie analizy, diagnozy i oceny zjawisk indywidualnych i społecznych, a także formułowanie opinii w zakresie zapotrzebowania na świadczenia z pomocy społecznej oraz kwalifikowanie do uzyskania tych świadczeń.
• udzielanie informacji, wskazówek, porad i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, rodzinom, grupom i społecznościom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną ich trudnej sytuacji lub zaspokajać niezbędne potrzeby życiowe osób.
• pomoc w uzyskaniu dla osób lub rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej specjalistycznego poradnictwa, terapii lub innych form pomocy w zakresie możliwości rozwiązywania problemów przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe.
• współpraca i współdziałanie z innymi specjalistami w celu przeciwdziałania i ograniczania problemów oraz skutków negatywnych zjawisk społecznych, łagodzenie konsekwencji ubóstwa.

Konsultacja psychiatryczna

Spotkanie z lekarzem psychiatrą obejmuje badanie lekarskie, w tym dokładny wywiad i obserwację. Lekarz stawia diagnozę i ustala plan terapeutyczny, czyli plan leczenia, także farmakologicznego. Dobiera leki, które są dobrze tolerowane przez organizm oraz mają potwierdzoną skuteczność. Jeśli zachodzi taka potrzeba lekarz skieruje do leczenia stacjonarnego (szpitala) lub do dalszej opieki lekarskiej.

Konsultacja psychologiczna

Spotkanie z psychologiem obejmuje wywiad i obserwację kliniczną. Psycholog zajmuje się diagnozowaniem problemów za pomocą:
• pogłębionej diagnostyki osobowości
• oceny procesów poznawczych
• oceny dyspozycji psychicznych